«Які спеціалісти повинні працювати в інклюзивній групі (класі)?

Яким документом регулюється їх кількість?»

Для організації інклюзивного навчання дітей з особливими освітніми потребами у навчальних закладах створюються відповідні умови. Відповідно до Порядку організації інклюзивного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 серпня 2011 року № 872, особистісно-орієнтоване спрямування навчально-виховного процесу забезпечує асистент вчителя, який бере участь у розробленні та виконанні індивідуальних навчальних планів та програм, адаптує навчальні матеріали з урахуванням індивідуальних особливостей навчально-пізнавальної діяльності дітей з особливими освітніми потребами.

Відповідно до Типових штатних нормативів загальноосвітніх навчальних закладів, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 06.12.2010 № 1205, у загальноосвітніх навчальних закладах, де запроваджується інклюзивне навчання, може вводитися посада вихователя (асистента вчителя) з розрахунку 0,5 ставки на клас.

Посадові обов'язки та функції зазначеного фахівця визначені в інструктивно-методичному листі Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України «Щодо посадових обов'язків асистента вчителя» від 25.09.2012 № 1/9-675.

Окрім того, психолого-педагогічне супроводження дітей з особливими освітніми потребами здійснюється працівниками психологічної служби (практичними психологами, соціальними педагогами) закладів та відповідними педагогічними працівниками. Корекційно-розвиткові заняття проводяться відповідними вчителями-дефектологами та практичними психологами.

«Яку освіту повинен мати асистент вчителя?

Яка кількість асистентів вчителя вводиться відповідно до кількості дітей в групі (класі) з особливими освітніми потребами?»

Відповідно до Типових штатних нормативів загальноосвітніх навчальних закладів, затверджених наказом Міністерства освіти, і науки України від 06.12.2010 № 1205, в загальноосвітніх навчальних закладах з інклюзивним навчанням може вводитись додаткова посада вихователя (асистента вчителя) для роботи з учнями з особливими освітніми потребами 0,5 ставки на клас, у якому навчаються такі діти. Посаду може обіймати особа, яка має педагогічну освіту та пройшла курсову перепідготовку щодо роботи в умовах інклюзії.

«Як сумістити на практиці, коли в класі 20 дітей навчається за звичайною програмою, а дитина з СД – за програмою для допоміжної школи?»

Учні загальноосвітнього навчального закладу навчаються за навчальними програмами загальноосвітніх навчальних закладів, затвердженими Міністерством освіти і науки України. Якщо в загальноосвітньому класі навчається дитина із синдромом Дауна, для неї розробляється індивідуальна навчальна програма. При плануванні кожного уроку вчитель та асистент вчителя аналізують, в які види навчальної діяльності на уроці вони зможуть максимально залучити дитину до колективної діяльності, а на якому етапі уроку доцільною буде індивідуальна робота дитини з асистентом вчителя. Таким чином, диференціюючи завдання, асистент вчителя готує для дитини індивідуальні картки із завданнями, адаптує навчальні матеріали, при необхідності змінює зміст навчального завдання. Головне для дитини із синдромом Дауна навчитися взаємодіяти з іншими дітьми, що можливо за умови колективної діяльності.

Звертаємо увагу, що інклюзивне навчання передбачає максимальне залучення дитини до класно-урочної системи разом із рештою учнів, але в окремих випадках (на окремих уроках) асистент може займатися з дитиною індивідуально як в класі, так і по за ним.

«Чи можна кошти, які передбачаються на утримання дитини в інтернаті переадресувати на оплату праці додаткових спеціалістів в умовах звичайної школи?»

В Україні не передбачено такого механізму перерозподілу коштів між закладами. Спеціальні загальноосвітні навчальні заклади фінансуються з обласних бюджетів, загальноосвітні навчальні заклади комунальної форми власності фінансу­ються з місцевих бюджетів.

Однак, з ініціативи Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України Міністерством фінансів України постановою Кабінету Міністрів України від 12 вересня 2012 року № 881 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 8 грудня 2010 року № 1149 «Деякі питання розподілу обсягу міжбюджетних трансфертів». У зазначеному документі передбачено додаткове фінансування загальноосвітніх навчальних закладів з інклюзивним навчанням та спеціальними класами, як для спеціальних шкіл.

«Чи передбачена доплата вихователю/вчителю за наявності в групі / класі дитини з СД?

Якщо так, то яким документом це регламентується?»

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.2011 № 373 «Про встановлення надбавки педагогічним працівникам дошкільних, позашкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладів, вищих навчальних закладів І-ІІ рівня акредитації, інших установ і закладів незалежно від їх підпорядкування» передбачено установити надбавку в розмірі 20 відсотків посадового окладу (ставки заробітної плати) педагогічним працівникам дошкільних, позашкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладів, вищих навчальних закладів І-ІІ рівня акредитації, інших установ і закладів незалежно від їх підпорядкування.

Водночас, відповідно до п. 29 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.93 № 102 (із змінами від 11.06.2007), керівним працівникам, діяльність яких безпосередньо пов'язана з навчально-виховним процесом, педагогічним працівникам та помічникам вихователів загальноосвітніх, вищих І-ІІ рівнів акредитації, професійно-технічних навчальних закладів (або за наявності в них груп) для дітей, які потребують корекції фізичного та/або розумового розвитку, посадові оклади (ставки заробітної плати) підвищуються на 25 відсотків.

Кiлькiсть переглядiв: 431

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.

/Files/images/ato/YngsNCPRz0A.jpg

/Files/images/metodkabnet/razdelitel_33.gif

Директор школи Корнієнко Олександр Григорович 5-71-62
 Заступник директора з виховної роботи Симоненко Лариси Борисівни 5-23-66  Соціальний педагог школи Берлюти Оксани Вікторівни 5-23-66  Психолог школи 5-23-66
 Кримінальна міліція у справах неповнолітніх тел. 5-29-86  Районний відділ освіти тел. 5-70-76  Служба у справах неповнолітніх тел. 5-58-76  Соціальна служба у справах сім’ї, молоді та спорту тел. 5-44-40  Відділ у справах сім’ї, молоді та спорту тел. 5-13-06  Управління праці та соціального захисту населення. Відділ звернення громадян та соціальних виплат дітей та молоді тел. 5-26-38  Відділ з призначення допомоги тел. 5-60-39
Гаряча лінія
 Всеукраїнська дитяча лінія тел. 0-800-500-21-81 ( безкоштовно, анонімно )  Кабінет « ДОВІРИ » тел. 5-44-40 ( анонімно )  Комітет сприяння захисту прав дитини м. Київ, тел. 295-26-96  Всеукраїнський комітет захисту прав людини м. Київ, пров. Шевченка 13/21-в. к.8,тел. 228-87-83  Міжнародний Гуманітарний Центр „Розрада”, тел 234-83-68  Національна «гаряча лінія» з питань насильства та захисту прав дітей: тел. 0-800-500- 33 -50  Телефон довіри з питань допомоги жертвам насилля у сім’ї : тел. 044– 451- 5- 451  Урядова телефонна «гаряча лінія»: 0-800-507-309

Дата останньої зміни 23 Квітня 2024

Цей сайт безкоштовний!